Stoły są elementem wyposażenia każdego domu, restauracji, biura i niemal każdego obiektu. Coraz częstszym rozwiązaniem, z którego korzystają zarówno firmy jak i klienci indywidualni jest zdecydowanie się na zakup dedykowanego stołu, który składa się osobno z blatu i podstawy czyli nóg do stołu.

Na rynku jest niezliczona liczba firm, które zajmują się produkcją i dystrybucją podstawy do stołów. Nogi do stołów oraz podstawy do blatów stanowią fundament mebla, a więc ich wybór nie może być przypadkowy. W tym artykule skupimy się na tym jak wybrać odpowiednie nogi do stołu.

Odpowiedni kształt dobrany do blatu

Nogi do stołów i podstawy do blatów nie tylko muszą współgrać z całym meblem, ale również powinny charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. W zależności od przeznaczenia stołu będzie on poddawany różnym obciążeniom, dlatego nogi do stołów powinny być stabilne i wytrzymałe. Odpowiedni kształt nóg do stołu zapewni stabilność i wytrzymałość całego mebla. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, jakie nogi do stołu kupić, warto zasięgnąć porady specjalisty, który doradzi nam jaka podstawa do stołu sprawdzi się najlepiej.

Rodzaj materiału

Stoły powinny być również odporne na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne. Powinny być również łatwe w utrzymaniu czystości. Dobór odpowiedniego materiału, z którego będą wykonane nogi do stołu również musi być przemyślany.

Na rynku dostępne są podstawy do blatów i nogi do stołów żeliwne, aluminiowe, stalowe, ze stali nierdzewnej oraz drewniane. Odpowiednią podstawę do blatu można dobrać kierując się przeznaczeniem stołu i warunków w jakich będzie się znajdował.

Prosty montaż

Podstawy do blatów i nogi do stołów powinny być również proste w montażu i funkcjonalne. Na rynku mamy różne kształty blatów – kwadratowe, prostokątne, owalne, w kształcie litery L i inne niestandardowe kształty. Dlatego montaż nóg do stołu powinien przebiegać bezproblemowo i zapewniać stabilność stołu. Warto zwrócić uwagę, czy nogi do stołu mają regulację nóżek, ponieważ taka funkcja pomoże w poziomowaniu stołu.

Klienci coraz częściej się decydują na zakup osobno blatu i podstawy do stołu. Na tego typu rozwiązania stawiają często kancelarie, restauracje czy biura. Wszędzie tam gdzie stawia się na elegancję i solidność. 

Rozwiązania te pozwalają na dopasowanie mebla do całej aranżacji wnętrza i spełniają swoje zadanie przez długie lata, ponieważ są to najczęściej meble bardzo solidnie wykonane.

Z tego samego powodu na zakup osobno blatu i podstawy do stołu decydują się klienci indywidualni. W domach prywatnych stół w jadalni, to miejsce, w którym rodzina spędza sporo czasu, a więc ważne aby domownicy czuli się dobrze i komfortowo.

Takie rozwiązanie nie tylko pozwala mieć wpływ na końcowy wygląd stołu i wkomponowanie go w aranżację wnętrza, ale zapewnia korzystanie z mebla przez długie lata. Kupując gotowy mebel w sklepie nie ma się wpływu na jego wygląd i częstym problemem jest znalezienie takiego stołu, który idealnie wkomponowałby się w wystrój jadalni.